Login:  Hasło:  

SKIERNIEWICKIE ŚWIĘTO KWIATÓW OWOCÓW I WARZYW 2010

Jak co roku, już od trzydziestu trzech lat, w Skierniewicach odbyło się Święto Kwiatów Owoców i Warzyw. Święto organizowane jest zazwyczaj w połowie września.


 

 


Jak co roku, już od trzydziestu trzech lat, w Skierniewicach odbyło się Święto Kwiatów Owoców i Warzyw.Święto organizowane jest zazwyczaj w połowie września. W tym roku atrakcje i piękna pogoda ściągnęła zwiedzających z terenu całej Polski. Uroczystości otworzyła barwna parada dzieci poprzebieranych za kwiaty i warzywa. Z okazji Święta przygotowano liczne wystawy tematyczne m.in. „Kwiatowe i filmowe kreacje” w Młodzieżowym Centrum Kultury, czy wystawę sztuki nieprofesjonalnej „Pejzaż ojczysty”  (zapraszamy do galerii zdjęć na dole tekstu).

 
    W siedzibie Instytutu Warzywnictwa zaprezentowano interesującą wystawę, którą można by nazwać „bukiet z warzyw”. Zwiedzający mogli podziwiać piękne i pomysłowe kompozycje z warzyw. Jarzyny, które zazwyczaj lądują w garnku i na naszym stole przekształcono w niezwykłe bukiety i udowodniono, że są nie tylko zdrowe, ale i piękne. Wiele osób przyglądało się tym kompozycjom z niedowierzaniem. „I to jest z warzyw?” Zdziwienie wzbudzały fioletowe i pomarańczowe odmiany kalafiora. Lekkości wystawie dodawały elementy w stylu japońskim.
 W OSiR-ze prezentowano z kolei „Wystawę kwiatów owoców i produktów pszczelich”. Pomiędzy bukietami barwnych kwiatów ustawiono kosze owoców. Na środku ogromnego trawnika królowała zaś fontanna otoczona kwiatowymi kompozycjami. Przy wystawach zorganizowano punkty konsultacyjne, gdzie każdy mógł uzyskać fachowe porady bezpośrednio od pracowników naukowych.  
Posiadacze ogrodów i działek mogli zaopatrzyć się byliny, krzewy lub drzewa na licznych stoiskach firm ogrodniczych. Można było kupić też smaczne owoce i warzywa lub rośliny doniczkowe na domowy parapet, a zaraz obok dopasować kolorową doniczkę. Wiele stoisk oferowało wyroby pszczelarskie: miody w różnych smakach, świece lub kosmetyki, rękodzieło i inne wyroby. Każdy znalazł coś dla siebie. Gminy z okolic Skierniewic promowały swoją działalność. Nikt nie był głodny, gdyż na każdym rogu kusiły pajdy chleba ze smalcem i karkówka z grila i gofry ze śmietaną. Na ulicach i estradach różne zespoły umilały czas muzyką. Zapraszamy na Święto w przyszłym roku.