Login:  Hasło:  

XII DNI OGRODNIKA W GOŁUCHOWIE

Na terenie Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, 11 i 12 września, odbyły się XII Dni Ogrodnika – Targi Międzynarodowe. Targi przeznaczone są dla producentów warzyw polowych i pod osłonami, dla producentów roślin ozdobnych, szkółkarzy i sadowników.


 

 
 
Na terenie Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, 11 i 12 września, odbyły się XII Dni Ogrodnika – Targi Międzynarodowe. Targi przeznaczone są dla producentów warzyw polowych i pod osłonami, dla producentów roślin ozdobnych, szkółkarzy i sadowników. Wiele firm polskich i zagranicznych prezentowało najnowsze technologie i środki produkcji ogrodniczej. Można było znaleźć nasiona najnowszych odmian warzyw, oferty różnorodnych nawozów, podłoży uprawowych, środków przyspieszających i wspomagających wzrost rozsady. Zainteresowani mogli uzyskać informacje na temat środków ochrony roślin, również biologicznych. Na wystawie prezentowano konstrukcje szklarni i tuneli foliowych, a także urządzenia techniczne stanowiące wyposażenie szklarniowe jak np. automatyczne systemy sterowania klimatem i nawożeniem, systemy służące doświetlaniu upraw, czy zasłony cieniujące i termoizolacyjne. Prezentowane były urządzenia zamgławiające, przeznaczone do podnoszenia wilgotności względnej w zamkniętych pomieszczeniach, a także do dezynfekcji pomieszczeń produkcyjnych. Oprócz tego reklamowano maszyny ogrodnicze służące m.in. do zbioru i oczyszczania warzyw oraz urządzenia do nawadniania. Nie zabrakło stoisk z materiałami uprawowymi takimi jak folie, agrowłókniny, siatki i inne tkaniny ogrodnicze. Na targach obecne były wydawnictwa oferujące poradniki na temat uprawy i ochrony warzyw oraz roślin sadowniczych.
W licznych punktach konsultacyjnych pracownicy naukowi z Instytutu Warzywnictwa oraz Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach udzielali fachowych porad, z których skorzystało wielu producentów. Zorganizowano również punkty informacyjne m.in. Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi , Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa czy Państwowej Inspekcji Pracy.
Na targach zorganizowano również stoisko Instytutu Warzywnictwa, na którym promowany był projekt „Polskie szczepy Trichoderma w ochronie roślin i zagospodarowaniu odpadów organicznych”. Zainteresowane osoby mogły uzyskać szczegółowe informacje o celach i założeniach projektu, a także o wynikach przeprowadzonych dotychczas badań. Odwiedzający stoisko otrzymywali ulotki z informacjami na temat projektu i byli zachęcani do śledzenia komunikatów zamieszczanych na stronie internetowej. Zainteresowanych było wielu. Część osób zaintrygowały informacje zamieszczone na plakacie reklamowym. Dla innych projekt nie był nowością, ponieważ zaglądali już na naszą stronę internetową lub zetknęli się z artykułami w prasie ogrodniczej. Z rozmów z producentami można wnioskować, iż wielu z nich ma świadomość konieczności ochrony środowiska poprzez stosowanie środków przyjaznych naturze. Inni z kolei szukają alternatywy dla preparatów chemicznych, których skuteczność spada ze względu na uodparnianie patogenów i szkodników lub też szukają nowych sposobów na podniesienie ilości i jakości plonu. Większość producentów odwiedzających nasze stoisko pytała czy środki z Trichoderma już są  dostępne na rynku lub kiedy będą. Niektórzy wyrazili chęć wypróbowania i wdrożenia preparatów w swoich gospodarstwach.
Targi odwiedziło bardzo wiele osób zainteresowanych produkcją ogrodniczą. Warto również wspomnieć, że teren targów jest położony w niezwykłym miejscu, w sąsiedztwie pięknego zamku Czartoryskich, otoczonego malowniczym parkiem krajobrazowym. Ciekawa oferta, doskonała organizacja i wspaniałe otoczenie – warto odwiedzić Gołuchów.
 

Magdalena Szczech